BizTalk – Genel Bakıs

Çocukluğunda, muzur amcalar tarafından “1 kilo demir mi ağır, 1 kilo pamuk mu?”, “5 elma, 3 armut daha kaç eder?” gibi sorular ile uyanıklık seviyesi ölçülmemiş çocuk yoktur sanırım. Asıl sarsıcı an ise soruların cevaplarının öğrenildiği andır. Biz işin matematiğine dalıp toplamaya çalışırken sayıları, cevap tokat gibi gelir; “Elma ile armut toplanmaz”. Mantıksal olarak toplanamasa da yazılımsal olarak toplanması yani elma ile armudun konuşması, haberleşebilmesi mümkün.

BizTalk Server(BTS)‘ın yeteneklerinden ilk akla gelen bu elma ile armudu birbiri ile konuşturması, haberleştirmesidir. Burdaki meyvelerden kasıt tabi ki birbirinden farklı sistemlerdir. Aşağıdaki resimde gösterildiği üzere; ERP sistemi ile Finans departmanının haberleşmesini, aynı zamanda tedarikçiler ile Logistics ekibinin entegrasyonunu gerçekler.

Image

BTS bir entegrasyon sunucusudur. Bu blogunda baş kahramanıdır 🙂 BTS şu 3 alanda sorunları çözmeyi hedefler:
– Kurumsal uygulama entegrasyonu (EAI)
– Business to business (B2B) or Business to Customer(B2C)
– Süreç otomasyonu (BPA)

BTS sahip olduğu adaptörler yardımı ile birbirinden farklı ortamlara bağlanabilmektedir. Örneğin FILE adaptörü ile dosya sistemini dinleyebilir yada SOAP adaptörü ile web servislere request gönderebilir. Genel olarak BTS organizasyon bünyesinde veya organizasyonun partnerleriyle sahip olduğu ortak süreçleri otomatize etmekte kullanılır. Sahip olduğu adaptörler ile line of business (LOB) uygulamalarına (Siebel, SAP, IFS Applications, JD Edwards, Oracle,Microsoft Dynamics CRM) entegre çalışabilir.

Bu noktada akla şu soru gelebilir: “Peki tamam adaptörlerle veriyi aldı şimdi napacak yada yapabilir?” yada “Veri nerede duruyor şuan memory,disk?”. BTS’in göbekten bağlı olduğu ürün MS SQL Server’dır. BTS tarafından işlenmek üzere alınan her mesaj veritabanında saklanır.Verinin saklandığı yer MessageBox veritabanıdır. Her mesaj ilk iş olarak DB’ye atıldıktan sonra, iş sürecine dahil edilir.

Image

Yukardaki iş akış diagramındaki iş sürecini, BTS üzerinde implemente etmek mümkün.Tanımlamış olduğumuz süreç çalıştırıldıktan sonra süreç bitimine kadar alınan mesaj saklanır. Süreç tamamlandıktan sonra mesaj BTS veritabanından silinir. (Tracking özelliğini aktif hale getirdiysek, mesaj silinip MessageDTA veritabanına alınır.)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s